Konyhai páraelszívó tudástár

Segítünk, hogy könnyebb legyen a választás
Milyen típusok vannak és hogyan működik megfelelően és biztonságosan a páraelszívó készülékünk?
A páraelszívók feladata a főzés során keletkező párás zsír és szagmolekulákkal telített levegő eltávolítása a helyiségből, vagy annak hatékony tisztítás utáni visszajuttatása a konyhába. Megakadályozzák a zsíros gőzök és kellemetlen szagok továbbterjedését a légtérben, ezzel nem csak kellemes levegőt biztosítanak, hanem védik a konyhabútort is a túlzott mértékű pára negatív hatásaitól.
A megfelelő készülék kiválasztásához először is nézzük át a páraelszívó típusokat, legelőször a formájuk szerint:
(a linkekre kattintva rögtön megtekintheti webáruházunk kínálatát is)
Standard hagyományos fali páraelszívók
Teleszkópos kihúzható páraelszívók
Kürtőbe építhető konyhai páraelszívók
Mennyezetbe építhető páraelszívók
Páraelszívók főbb kategóriái működésük szerint:
- Hagyományos belső motoros készülékek (készülékházon belül a ventilátor)
- Extra csendes (belső motoros NRS®, Brushless, Külső motoros). Előnyei: sokkal csendesebb működés a hasonló légszállítású készülékekhez képest, nagyon alacsony zajszint.
- Külső motoros
A páraelszívók főbb kategóriái üzemeltetés szerint:
A páraelszívóknál kétféle bekötési módra van lehetőségünk.
Kivezetett üzemmód
Az elszívott levegő – a zsírszűrő filteren áthaladva – egy csőrendszeren keresztül a szabadba, vagy az erre a célra kialakított légtechnikai kürtőbe kerül.
Keringetési üzemmód
Az elszívott levegő a zsírszűrőkön áthaladva egy aktívszén-filteren is keresztülhalad, mely megszűri a kellemetlen szagokat, gőzöket, majd a megtisztított levegő visszakerül a konyha levegőjébe.
Az aktívszén-filtereket a főzés intenzitásától, gyakoriságától függően javasolt 3-6 havonta cserélni!
Mikor és hogyan működik megfelelően és biztonságosan a páraelszívónk?
A pára szétterjedésének megelőzése: Az ételszagok és a pára szétterjedésének megelőzése érdekében a készüléket időben kapcsolja be még a főzés megkezdése előtt. A főzés befejezése után az utószellőztető funkció további szellőztetést biztosít.
A páraelszívó mérete: Lehetőség szerint mindig a főzőlap méretének megfelelő páraelszívót válasszon. A páraelszívó inkább legyen mindig szélesebb, mint a főzőlap felülete, ezzel megakadályozva a pára és a zsíros gőzök szétterjedését a légtérben.
Szerelési magasság: A mennyezetbe építhető páraelszívókat maximum 150 cm magasra lehet szerelni a főzőlaptól.
Páraelszívó ablak elé: A pultba építhető páraelszívó jelentheti az egyik megoldást, ha a főzőlap ablak elé kerül, mivel ez az elszívó teljesen a pultba építhető és használatkor automatikusan kiemelkedik a konyhapultból majd a kikapcsolást követően visszasüllyed, így nem akadályozza az ablak nyitását.
Hatékonyság: A páraelszívók gyári csatlakozó méretével megegyező méretű csövek és idomok felhasználásával érhető el a leghatékonyabb és lecsendesebb üzemeltetés, valamint a túlzott mértékű szűkítés a termék meghibásodásához is vezethet. A legjobb légszállítási hatásfok elérése érdekében törekedjen a legrövidebb kivezetési szakasz megvalósítására.
Világítás: A páraelszívó világítása elsősorban a munkafelület megvilágítására szolgál. A normál világítás egyre jobban háttérbe szorul, ezeket váltja fel a hatékonyabb halogén, neon világítás, de a legmodernebb változatok már energiatakarékos LED világítással kaphatók.
Perimetrikus technológia: Ennél a speciális műszaki megoldásnál az elszívás egy zajcsökkentő panel pereme mentén történik, mintegy légfüggönyt képezve a főzőfelület fölött, ezáltal a légsebesség megnő és hatékony légszállítást tesz lehetővé.
Dekoratív üvegek: Az üvegernyővel ellátott páraelszívóknál az üvegnek nemcsak dekorációs szerepe van, hanem légterelő funkciót is ellát. Az üveg felületek könnyebb tisztítást tesznek lehetővé.
A megfelelő páraelszívó kiválasztásához lehetőség szerint kérje konyhatervező és légtechnikai szakember segítségét. Az egyedi elképzelések mellett a készülék helyes megválasztása és telepítése szükséges a hatékony és csendes működéshez.